„Szégyen!” – így reagált Orbán Viktor Manfred Weberék döntésére

Rövid, velős üzenetet küldött a miniszterelnök.

A kormányfő szerint a legnagyobb európai pártcsalád olyan döntéseket hozott, amelyek tovább súlyosbíthatják az orosz–ukrán háborús helyzetet.
Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalán reagált az Európai Néppárt (EPP) valenciai kongresszusán elhangzottakra és a meghozott határozatokra. A kormányfő szerint a legnagyobb európai pártcsalád olyan döntéseket hozott, amelyek tovább súlyosbíthatják az orosz–ukrán háborús helyzetet, miközben az európai gazdaság is szenved.
Ezt is ajánljuk a témában
Rövid, velős üzenetet küldött a miniszterelnök.
A videó szerint az EPP kongresszusa – amelyet szerdán tartottak Spanyolországban – egyértelműen a fegyverszállítások és az ukrajnai pénzügyi támogatás bővítése mellett állt ki.
Még több fegyvert és még több pénzt kell küldeni Ukrajnába”
– idézte a határozat lényegét Orbán. Emellett az EPP gyorsított EU-tagságot szorgalmaz Ukrajna számára, amit a magyar miniszterelnök élesen bírált. Orbán szerint miközben az Egyesült Államok béketárgyalások lehetőségét keresi, az Európai Unió vezető politikai ereje inkább akadályozza ezeket a törekvéseket. Kifogásolta, hogy a kontinens gazdasági nehézségei ellenére Brüsszel továbbra is Ukrajna támogatására költené az uniós forrásokat.
Ahelyett, hogy a pénzt az európai emberekre és az európai gazdaságra fordítanák, inkább Ukrajnába küldik”
– fogalmazott. A miniszterelnök posztja végén hangsúlyozta a részvétel fontosságát a Voks 2025 nevű kampányban, amely szerinte lehetőséget ad arra, hogy a magyar választók nemet mondjanak a brüsszeli háborúpárti politikára. „Nem engedhetjük, hogy a magyarok pénzét Ukrajnába küldjék” – zárta a gondolatait Orbán Viktor.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem maradt kérdés a pártcsalád háborús álláspontját illetően.
Nem újdonság, hogy a Tisza európai pártcsaládja Ukrajna gyorsított csatlakozása mellett áll, hiszen Weber többször is lenyilatkozta, hogy már önmagában a néppárti tagság feltétele is Ukrajna támogatása, de a szintén néppárti bizottsági elnök, Ursula von der Leyen is elmondta, hogy Ukrajnát 2030-ig gyorsított eljárásban fel kell venni az Európai Unióba. A kérdést egyébként a Tisza is megszavaztatta a saját, leendő kormányprogramjának gerincét adó konzultációjában, és a Tisza híveinek 58 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Ilyen előzmények után különösen nagy a tétje a kormány által meghirdetett Ukrajna uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazásnak, hiszen egyértelmű eredmény hiányában Brüsszel a Tisza konzultációjára hivatkozva fogja megpróbálni Ukrajnát még ebben a ciklusban betolni az EU-ba.
Kapcsolódó vélemény
Weber után Ursula is beszélt!
Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher